понеділок, 30 листопада 2020 р.

пʼятниця, 20 листопада 2020 р.


21 листопада - День Гідності та Свободи!


 

понеділок, 16 листопада 2020 р.

16 листопада - Міжнародний День толерантності


Міжнаро́дний день толера́нтності — свято, яке відзначається 16 листопада в усьому світі. Його запровадили у 1995 році за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповіданнясексуальної орієнтаціїетносу або кольору шкіри. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього.

 

пʼятниця, 13 листопада 2020 р.

понеділок, 9 листопада 2020 р.


 10 цікавих фактів про українську мову

  • Відповідно до даних Національної Академії Наук України, сучасна українська мова містить приблизно 256 тисяч слів. А лексичним запасом вона є найбільш спорідненою з білоруською – 84% спільної лексики, із польською і сербською ми маємо 70% і 68% відповідно спільних слів, а з російською – 62%.

  • У 1918-1920 роках українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки.

  • Найдовшим словом в українській мові є слово «дихлордифенілтрихлорметилметан». Так називається хімікат, з допомогою якого борються із шкідниками. Таке слово на одному подиху і не вимовиш

  • Точно сказати, коли зародилася українська мова, — складно, але відомо, що вона однозначно виникла раніше за російську, німецьку, турецьку тощо.

  • На відміну від решти східнослов’янських мов, іменник в українській має 7 відмінків. До речі, кличний відмінок також в латинській, грецькій та санскритській граматиках 

  • У «Короткому словнику синонімів української мови», де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово «бити» – аж 45.

  • Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера «п»; на цю літеру також починається найбільша кількість слів. Літера «ф» – найменш уживана. Слова, які починаються з цієї літери, в переважній більшості випадків, прийшли в українську мову з інших мов.

  • За межами Європи українська мова має напівофіційний статус в США (округ Кук штату Іллінойс). В цьому окрузі проживає близько 5,5 мільйона населеня, до складу округу входить місто Чикаго разом з передмістями. Українська мова була обрана як одна з найбільш вживаних мов у цьому районі.

  • 448 року візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова «мед» і «страва». Це була перша згадка українських слів.

  •        Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: про́ста, руська, русинська,         козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української мови до середини XIX            століття була назва «руська мова».

неділя, 8 листопада 2020 р.

                  Цікаві факти про українську мову




 

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ




субота, 7 листопада 2020 р.

понеділок, 2 листопада 2020 р.

 Добірка дитячих онлайн книг про таємниці!


    Якщо ви любите фантастичні мандрівки, дивовижні пригоди та неймовірні відкриття — ця книжка для вас!
    Разом із космічною мандрівницею Олею та її вірним другом Люмом, героями фантастичної повісті Лесі Ворониної “Таємниця Пурпурової планети”, ви побуваєте у найвіддаленіших куточках Мінливої галактики, розгадаєте таємницю печери Хижих Кокосів, познайомитесь із хвалькуватими співочими бананами і покатаєтесь верхи на Забудькуватому Драконі. 




Звичайні київські школярі, ніколи не думали, що їм доведеться розплутувати загадкові злочини. Проте хіба можна лишатися осторонь, коли поруч коїться неймовірне? А ще, коли в розслідуваннях беруть участь такі креативні капітани міліції?..  Надзвичайно цікаві повісті відомого  Всеволода Нестайка запрошують читачів опинитися віч-на-віч із дивовижним.




                  Таємниця Віті Зайчика

    У цій книжці юні читачі познайомляться з відомими повістями Всеволода Нестайка «Таємниця Віті Зайчика» і «Пригоди Грицька Половинки» про школярів, їхні веселі та дивовижні пригоди, дружбу, виховання характерів.
Для молодшого та середнього шкільного віку.



Чи любиш ти загадки і таємниці? Часто доводиться докласти неймовірних зусиль, щоб розгадати таємницю, та й то не завжди вдається це зробити. Втім, якщо за справу беруться справжні друзі, їм до снаги здолати хоч які перепони. Героєві цієї книжки, малому буці Гаврикові, також пощастило з друзями: в найскрутнішу хвилину він може покластися на симпатичну драконицю Джульєтту, мудрого лепрехуна Шмигуна, передбачливого пугача Понтія та  горобчика Петяку. А хто вони такі, оті буки та лепрехуни? Швидше починай читати книжку Сашка Дерманського! 



Карколомні пригоди й чарівні перетворення, загадкові зникнення й несподівані з'яви, сміх, веселощі, сльози, розпач — усе це химерно переплелося в іскрометних і вигадливих повістях-казках Всеволода Нестайка.






Ця гостросюжетна повість відомої української письменниці Зірки Мензатюк увійшла до шкільної програми за 5-й клас. 
Усе почалося з того, що в сімейства Руснаків з'явилася Машка — старенька, пошарпана, а все ж нічогенька машина. А далі один пришелепкуватий привид повідомив, що давня козацька реліквія може втрапити в погані руки... Шалені перегони, смертельні пастки, нові знайомства з класними й не дуже класними хлопцями, небезпечні, сповнені містики і захвату мандрівки стародавніми замками України у пошуках козацької шаблі... Не відірвешся, доки не дочитаєш.



                  Таємниця країни суниць

У казці Полонського Радія «Таємниця країни Суниць» троє дітей, бажаючи назбирати для своїх друзів суниць, потрапляють у дивовижну країну, де живуть хвальки, підлабузники, ябеди та заздри. Правителі цієї країни хочуть зашкодити дітям повернутися додому.
До цієї книги входить і «Казка про викрадену зозулю», в якій пацюк разом з хлопчиком-хуліганом поцупили Час. Тільки ті, хто бачив підступних утікачів, здатні рухатися. Вони мусять повернути Час.



Книга «Таємне товариство боягузів, або засіб від переляку №9» Лесі Ворониної стане відкриттям не лише для дітей, а й для їхніх батьків! А все тому, що сучасна українська авторка дуже добре знає, як зацікавити сучасних школярів молодшого та середнього шкільного віку. 

 До речі, книгу «Таємне Товариство Боягузів, або Засіб від переляку №9» вивчають п’ятикласники у школі

.



неділя, 1 листопада 2020 р.

 1 листопада

День народження Європейського союзу (Дата заснування ЄС)

Дата заснування ЄС
Європейський союз - напевно найбільш природне сучасне економіко-геополітичне об’єднання на сьогоднішній день, яке представлене більш ніж пів мільярдом її жителів і наближаючийся до чверті в світовому валовому внутрішньому продукті частини економіки. Утворився на основі підписаного 7-го лютого 1992-го року Маастрихтського договору, який набув чинності 1-го листопада 1993- го року. Цьому передувала величезна робота, що почалася ще з 1951-го року, коли в Парижі було підписано договір про створення Європейського об’єднання вугілля і сталі. Європейський союз - це унікальне утворення націлене насамперед на ефективну регіональну інтеграцію. Загальні стандарти і основні цінності, якість і повага до прав людини, єдина, монолітна, але гнучка політика, питання колективної безпеки, роблять єврозону найбільш надійним партнером як для найближчих сусідів, так і для всіх інших країн світу.
Станом на 2014-й рік Європейський союз представлений 28-ма державами, серед яких: Австрія, Бельгія, Болгарія, Великобританія, Угорщина, Німеччина, Греція, Данія, Ірландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швеція та Естонія.
В цей День ми приєднуємося до привітань і поздоровлень на адресу всіх представників ЄС, бажаємо їм стійкості, зростання суспільного, економічного і політичного добробуту, яскравих перемог і мирного неба! З днем народження Європейського союзу!